Napoliten pizza hamuru tarifi

Herhangi bir gıda maddesinin tanıtıma ihtiyacı olsaydı, pizza olurdu. Ve herhangi bir pizza uluslararası bir saplantının öncüsü olduğunu iddia edebilirse, o da İtalya'nın Napoli kentinden gelen Napoletana pizzasıdır.

Napoliten pizza hamuru tarifi

Mükemmel derecede gevrek ama çiğnenmiş taze yapılmış pizza hamuru gibisi yoktur. Bu tarif, 6-7 pizza için yeterli olan 6-7 top hamur yapar. Not: Hazırlık süresine dinlenme veya ispatlama dahil değildir.

İçindekiler

 • 1 kg un (pizza unu tavsiye ediyoruz)
 • 2 gr yaş maya
 • 620 ml ılık su
 • 30 gr ince deniz tuzu

   

  Detaylar

  • Mutfak: İtalyan
  • Tarif Türü: Pizza
  • Zorluk: Kolay
  • Hazırlama Süresi: 30 dakika
  • Pişirme Süresi: 0 dakika
  • Servis: 2

  Adım adım

  1. Masanın ortasında bir un dağı yapın. Yumruğunuzu kullanarak unun ortasında derin bir kuyu açın, masanın yüzeyini ortaya çıkarın (dağınızı bir ay kraterine çevirin).
  2. Mayayı ılık suyun içine ufalayın. Mayayı suda eriyene kadar ezmek için sağlam elinizi kullanın. Un kraterinizi maya/su karışımının üçte biri ile doldurun. Un ve suyu birleştirmek için parmak uçlarınızı kullanarak çok küçük dairesel hareketler yapmaya başlayın.
  3. Kraterin duvarlarını parmak uçlarınızla 'altından keserek' karışıma biraz daha un sürüklemeye başlayın. Bunu yaptığınızda ortadaki karışım koyulaşacaktır. Yulaf lapası kıvamına geldiğinde biraz daha su eklemeniz gerekir. Çok kalın olmasına izin vermeyin; çok erken bir hamur oluşturmaya başlarsa suyun geri kalanını birleştirmek zorlaşır. Karışımı kalınlaştırmak için biraz unu sürüklemeye devam edin, ardından tüm suyu tüketene kadar gevşetmek için biraz daha su dökün.
  4. Karışımın üzerine deniz tuzu serpin, karışımın hamur boyunca eşit bir şekilde dağılmasını ve çözülmesini sağlamak için hala çok ıslakken.
  5. Şimdi kalan unu dışarıdan ortaya itmek için iki elinizi kullanın. Tüm un emilene ve bir hamur bir araya gelene kadar karışımı katlayın ve bastırın. Bir hamur kazıyıcınız varsa, her şeyi masadan kaldırmanıza gerçekten yardımcı olur, ancak bir boya kazıyıcı, spatula veya bıçakla doğaçlama yapabilirsiniz.
  6. Hamuru yoğurarak glüteni işleyin. Hamuru uzatmak ve geri sarmak için elinizin topuğunu kullanın, diğer eliniz bir çapa görevi görür. Gluten ipliklerinin esnediğini, kırıldığını, tekrar bir araya getirildiğini ve güçlendiğini görebileceksiniz. Hamur pürüzsüz ve parlak hale gelene kadar yaklaşık 8 dakika buna devam edin. Ayrıca daha sıkı ve elastik hissetmelidir.
  7. Gluteni gevşetmek için hamuru 10 dakika dinlendirin. Havanın kurumasını önlemek için hamurun üzerini nemli bir bezle veya bir miktar streç filmle (plastik sargı) örtün.
  8. Daha sonra hamurunuzu 6-7 ayrı parçaya bölün. 10 inçlik pizzalar için 230 gr (8 oz) hamur topları öneririz. Hamur toplarınızın düzgün bir şekilde şekillendirildiğinden emin olun - alttan sıkıştırın ve üstten sıkın - ardından bunları 3 cm (1 inç) aralıklarla bir tepsiye veya kaba koyun. Sıkı bir kapak veya streç film (plastik sargı) ile örtün.
  9. Şimdi rahatlayabilirsiniz. Maya buradan devralacak. Hamuru, hacminin neredeyse iki katına çıkana kadar yaklaşık 6 saat oda sıcaklığında bırakın, ardından gece boyunca buzdolabında saklayın. Ertesi gün hamuru 1-2 saat buzdolabından çıkarın ve pizzalarınızı yapmadan önce oda sıcaklığına getirin.

  Tepkiniz Nedir ?

  like

  dislike

  love

  funny

  angry

  sad

  wow